Mélyen beleássa magát az alkotás a tragédiába, és az azt megelőző eseményekbe.
2023 júniusában egy túristacsoport próbált lemerülni a Titanic-hoz a Titan tengeralattjáróval, azonban soha nem jutottak el a roncshoz. Nem sokkal az indulásuk után elvesztették a kapcsolatot a felszínnel, a következő pár napban pedig szinte az egész világot az tartotta lázban, hogy mi történhetett velük. Amikor aztán megtalálták a tengeralattjáró darabjait az Atlanti-óceánban, a szakértők megállapították, hogy a Titan felrobbant merülés közben, melynek következtében mind az öt utasa azonnal életét vesztette.
Hamarosan még közelebbről megismerhetjük a tengeralattjáró történetét, és jobban megérthetjük, mi vezetett a tragédiához. Június 11-én érkezik a Netflixre a Titan: Az OceanGate-katasztrófa című dokumentumfilm, mely a végzetes merülés előtti évekre, és Titan feltalálója, Stockton Rush törekvéseire fókuszál majd.
Amikor eltűnt a Titan tengeralattjáró, mint mindenkit, engem is teljesen megdöbbentett és magával ragadott a 0-24-es híradás róla. Nem tudtunk semmit arról, mi történhetett az utasokkal, és az egyetlen kapcsolódási pontunk a Titanic volt, aminek a története mára már egy komor tündérmesévé vált. Minél mélyebbre ástam magam ebbe a tragédiába, annál jobban érdekel, hogy egyáltalán hogyan történhetett meg, és ki volt valójában az az ember, aki megépítette a tengeralattjárót, majd vele együtt elsüllyedt. Reméljük, hogy ez a film segít választ nyújtani ezekre a kérdésekre
– nyilatkozta a Tudumnak Mark Monroe, a film rendezője.
A film rendezője szerint teljesen elkerülhető lett volna a tragédia
A Titan: Az OceanGate-katasztrófa elsősorban az OceanGate karizmatikus vezérigazgatója, Stockton Rush gondolkodásmódját vizsgálja, és mélyen beleássa magát a megszállott törekvésébe, hogy az óceánkutatást beemelje a luxusturizmus világába.
Rush érezte a nyomást, hogy meg kell valósítania, amit ígért, és ahogy teltek az évek, és a technológia újra meg újra nem hozott kielégítő eredményt, ez a nyomás egyre csak nőtt
– fogalmazott Mark Monroe.

Exkluzív hozzáféréssel beépített források tanúvallomásaihoz, kulcsfontosságú hangfelvételekhez, valamint a cég korai időszakából származó felvételekhez, a film példátlan betekintést nyújt a technikai kihívásokba, erkölcsi dilemmákba és a megdöbbentően rossz döntések sorozatába, amelyek végül a katasztrofális expedícióhoz vezettek.
A legnagyobb tragédia, és amit remélem, hogy a nézők is megértenek majd, hogy ez a katasztrófa teljes mértékben elkerülhető lett volna
– tette hozzá a rendező.
Mi is történt pontosan a Titannal?
A Titan egy amerikai gyártású tengeralattjáró volt, amelyet az OceanGate fejlesztett ki azzal a céllal, hogy demokratizálja a mélytengeri felfedezést, különös tekintettel arra, hogy utasokat szállítson a Titanic roncsához, mintegy 3800 méterrel a tengerszint alatt. A hagyományos, acélból vagy titánból készült tengeralattjárókkal ellentétben a Titan különlegessége a szénszálas törzse volt, amelyet azért alkalmaztak, hogy a jármű könnyebb és költséghatékonyabb legyen.
A Titanic roncsához vezető expedíció során a Titan tengeralattjáró katasztrofális implóziót szenvedett, amely valószínűleg az összes fedélzeten tartózkodó – köztük Rush – azonnali halálát okozta. A jármű eltűnését követően az Egyesült Államok és Kanada parti őrsége négy napos keresési és mentési műveletet indított. 2023. június 22-én aztán egy távirányítású víz alatti jármű roncsokat fedezett fel a Titanból az Atlanti-óceán mélyén.
A Titan tengeralattjáró szerkezeti meghibásodás miatt omlott össze a Titanic roncsához való süllyedés közben. A dokumentumfilm bemutatja, hogyan keltett aggodalmat számos OceanGate-alkalmazott körében a jármű szénszálas törzsének újszerű alkalmazása, valamint más kérdéses mérnöki döntések kombinációja.